ФОРУМ БУШКРАФТА И ПРЕЖИВЉАВАЊА
Препоручујемо вам да се пријавите, или региструјете (уколико већ нисте).

Join the forum, it's quick and easy

ФОРУМ БУШКРАФТА И ПРЕЖИВЉАВАЊА
Препоручујемо вам да се пријавите, или региструјете (уколико већ нисте).
ФОРУМ БУШКРАФТА И ПРЕЖИВЉАВАЊА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Primitivne tehnike paljenja vatre

+3
deratizator
Srpski Vuk
grujicnikola
7 posters

Go down

Primitivne tehnike paljenja vatre Empty Primitivne tehnike paljenja vatre

Порука by grujicnikola Thu 13 Oct 2011 - 0:54

Evo da otvorimo jednu veoma zanimljivu temu, a tiče se paljenja vatre primitivnim tehnikama.
Veoma korisno znanje pogotovo ako nas upaljač izda ili pokvasimo šibice, a treba da se prenoći na otvorenom ili u zaklonu.

Primitivno paljenje vatre je, ma koliko to bilo smeštno, jedan od većih problema, pogotovo u vlažnim uslovima, morate biti spremni na to da ne uspete i posle više sati pokušavanja!!!

Evo da nabrojimo par najrasprostranjenijih načina za paljenje vatre:
- Bow drill.
-Hend drill - ovo zna da bude i bolno, bukvalno otkida delove kože sa dlanova.
- Krmen kamen, ocilo i trud.
grujicnikola
grujicnikola
Admin

Broj poruka : 152

Назад на врх Go down

Primitivne tehnike paljenja vatre Empty Re: Primitivne tehnike paljenja vatre

Порука by Srpski Vuk Thu 13 Oct 2011 - 1:27

Sve gore napisano je tačno. Prvi put kada sam probao Hend drill ogulio sam kožu sa dlanova ali sam upalio vatru nekako. To ubuduće radim u rukavicama ili obavijem neku tkaninu na ruku pa onda vrtim.

Srpski Vuk
Major

Broj poruka : 249
Godina : 54

Назад на врх Go down

Primitivne tehnike paljenja vatre Empty Re: Primitivne tehnike paljenja vatre

Порука by Srpski Vuk Thu 13 Oct 2011 - 8:31

Treba dosta vežbe dok se ne nauči, veoma teško prvi put.

Srpski Vuk
Major

Broj poruka : 249
Godina : 54

Назад на врх Go down

Primitivne tehnike paljenja vatre Empty Re: Primitivne tehnike paljenja vatre

Порука by deratizator Sat 12 Nov 2011 - 3:22

A jel ima neko iskustva sa paljenjem vatre uz pomoć kremena i truda? Ako ima bilo bi dobro da postavi neki info. Takodje jel zna neko kako se pronalazi kremen i da li kao zamena može da se upotrebi neki kvarcni kamen?
deratizator
deratizator
Vojnik

Broj poruka : 20
Lokacija : Niš

Назад на врх Go down

Primitivne tehnike paljenja vatre Empty Re: Primitivne tehnike paljenja vatre

Порука by gajda Sat 12 Nov 2011 - 4:11

Ja sam za podlogu koristio ugljenisanu tkaninu umesto truda i odlično mi se pokazala. Kremen sam dobio od Nikole, pa nisam baš najsigurniji gde ga tražiti, ali mi je sada svakako lakše da prepoznam i pronađem drugi.
Što se tiče kvarcnog kamena nisam siguran, najlakše ti je da probaš prvo da li se lepo lista, odnosno da li prilikom cepanja ostavlja oštre ivice a onda sa neki metalom pokušaš da "baciš" varnicu.
Evo ga i video na kome isprobavam kremen sa starom turpijom (nisam još stigao da iskujem jedno ocilo)

https://youtu.be/n9vy74396As

gajda
Admin

Broj poruka : 57
Godina : 40
Lokacija : Beograd

Назад на врх Go down

Primitivne tehnike paljenja vatre Empty Re: Primitivne tehnike paljenja vatre

Порука by Srpski Vuk Sat 12 Nov 2011 - 6:30

Veoma lepo odradjeno svaka čast Gajda Very Happy

Srpski Vuk
Major

Broj poruka : 249
Godina : 54

Назад на врх Go down

Primitivne tehnike paljenja vatre Empty Re: Primitivne tehnike paljenja vatre

Порука by zac067 Sun 4 Dec 2011 - 7:41

Pozdrav svima !
Moze da se koristi i kamen oblutak, recni kamen jace strukture, vise puta isprobano !
zac067
zac067
Vojnik

Broj poruka : 3

Назад на врх Go down

Primitivne tehnike paljenja vatre Empty Re: Primitivne tehnike paljenja vatre

Порука by grujicnikola Mon 5 Dec 2011 - 12:12

U skorije vreme ću postaviti sliku ocila koje se radi za mene, i nekih kremen kamenova koje sam nabavio.
A imam i kutiicu od mesinga (zeitinlica- tako se zove u narodnoj nošnji) staru 250 godina, tako su mi bar rekli u muzeju kad sam je nosio na ispitivanje. Otac mi je rekao da je ona negde oko 150 godina u našoj porodici!!!
grujicnikola
grujicnikola
Admin

Broj poruka : 152

Назад на врх Go down

Primitivne tehnike paljenja vatre Empty Re: Primitivne tehnike paljenja vatre

Порука by zac067 Sat 2 Jun 2012 - 9:44

Paljenje vatre pomocu recnog kamena oblutka i ocila (kresiva) !

Hvatanje varnice pomocu nagorelog platna,

Primitivne tehnike paljenja vatre Picture029sy

Raspirivanje zara na nagorelom platnu u pripali od trave u obliku gnezda,

Primitivne tehnike paljenja vatre 63477843

Gusti dim je znak pojave vatre,

Primitivne tehnike paljenja vatre 29265159

I na kraju vatra ! cheers

Primitivne tehnike paljenja vatre 83778928

Pribor koji sam koristio !

Primitivne tehnike paljenja vatre Picture122kl

Ocilo, kamen oblutak, nagorelo platno i pripala od trave !







zac067
zac067
Vojnik

Broj poruka : 3

Назад на врх Go down

Primitivne tehnike paljenja vatre Empty Re: Primitivne tehnike paljenja vatre

Порука by stefan.j Sat 2 Jun 2012 - 11:49

Pozdrav
Porobao sam na ovaj nacin da dobijem varnice ali nece. kao ocilo sam koristio turpiju, list bonseka i vise vrsta kamena, ali uvek isto(ne znam da li sme da se kruni kamen). Pa me interesuje da li treba da se udara iz sve snage po kamenu?

stefan.j
Vodnik

Broj poruka : 27
Godina : 29
Lokacija : beograd

Назад на врх Go down

Primitivne tehnike paljenja vatre Empty Re: Primitivne tehnike paljenja vatre

Порука by gajda Sat 2 Jun 2012 - 23:27

Поента је да нађеш што тврђи камен и што тврђи челик.
Камен пробај да нађеш да буде такав да када га поломиш добијеш што оштрије ивице које иначе скидају мали део челика и од њега праве варницу. Добар камен ћеш исто препознати по "стакластом" изгледу када га поломиш.

gajda
Admin

Broj poruka : 57
Godina : 40
Lokacija : Beograd

Назад на врх Go down

Primitivne tehnike paljenja vatre Empty Re: Primitivne tehnike paljenja vatre

Порука by stefan.j Sun 3 Jun 2012 - 3:31

Hvala na odgovoru.

stefan.j
Vodnik

Broj poruka : 27
Godina : 29
Lokacija : beograd

Назад на врх Go down

Primitivne tehnike paljenja vatre Empty Re: Primitivne tehnike paljenja vatre

Порука by igorpl Wed 26 Sep 2012 - 20:46

Ja lično najviše volim paljenje vatre uz pomoć luka i kanapa ili kako neki vole da kažu Bow drill ili prevedu kao vatreni luk što nema veze sa mozgom. Jer bow znači luk ali drill nikako ne znači vatra nego bušelje!!!
Najbitnije je da baza i štapić koji se vrti budu od istog drveta i po mogućstvu da bude neko meko drvo bez smole u sebi kao što su LIPA, VRBA, KESTEN, TOPOLA, BRŠLJEN meni lično je lipa dala najbolje rezultate i najbrže se napravi žar.
Ova tehnika po meni je bolja i jednostavnija, lakša a i interesantnija od paljenja vatre sa kremenom i ocilom jer kod paljenja ocilom imate jako puno pripreme kao što je priprema truda (kuvanje, sušenje.....) a i dobijena žar je mnogo jača i veća tako da kada je smestite u gnezdo mnogo manje vam treba da duvate da bi se dobila vatra. Kod truda morate da duvate dok ne padnete u nesvest. dok ovom tehnikom kada imate već dim da bi napravili veću žar dovoljno je da dišete na nos normalno i da tom jačinom vazduha iz nosa povećate žar (meni je to uvek uspevalo). Još jedna bitna stavka kod ovog paljenja vatre je da kada dobijete žar tj sitni drveni opiljci koji se nalaze na nekom listu kao podlozi počnu da se dime ne morate žuriti i duvati da bi se stvorila žar. Isto tako ništa ne mora da se žuri jer čim dobijete dim znači da ima žari i slobodno takvu piljevinu možete držati na listu neko vreme jer će se sama pojačati dok vi uzmete malo daha od vrtenja lukom i konopcom.
Znači ne mora nikako da se žuri kao što je to slučaj sa ocilom.
Kao kanap perporučljivo je da se koristi paracord ali najobičnija pertla može da posluži. Kanap ne sme biti rastegljiv a isto tako poželjno je da bude pljosnat kao i neke pertle ili paracord jer tada stvara veće trenje i nema klizanja. Ja sam lično uspeo da umesto kanapa koristim koru od breze, stabljiku od koprive. Uz malo prakse može i to da posluži. Isto tako uz malo prakse ne morate se uopšte umarati. Luk treba da je dugačak ali ne trba da bude predugačak jer se onda teško barata sa njim. Kratki lukovi više zamaraju jer morate brže da gurate luk naped nazad. za luk ne morate da koristitie zakrivljeno drvo možte da uzmete granu koja na sebi ima rašlje. Ugao rašlji između jednog kraja rašlji i drške rašlji je sasvim zadovoljavajući u koliko ne možete da nađete zakrivljeno drvo. Bitna stvar kod luka je da mora da bude od suvog drveta i ne savitljivog jer će vam pri vrtenju stalno se opuštati kanap i dolaziti do klizanja. Što se tiče samog svrdla ili ti štapa koji se okreće meni lično je najbolje a bude deblji jer tako manje dolazi do proklizavanja jer je veća površina dodira sa kanapom. Nekada uzmem i deblje svrdlo ali onda krajeve smanjim na meru koja odgovara bazi za paljenje. Kanap ne treba da bude nikada stegnut manijački jer će te ga tako najlakše potrošiti ili prekinuti. dodatno zatezanje kanapa može da se uradi prstom šake koja drži luk tako što kanap u toku vrtenja povlačite ka unutrašljosti luka. Za bazu je najbolje koristiti LIPU, VRBU, KESTEN, BRŠLLJEN, TOPOLU. Meni je lično najdraža lipa jer sa lakoćom dobijam žar posle manje od 15 sekundi. Sledeća stvar je jeako bitna a to je da vam baza i svrdlo budu od istog drveta!!! Najlakše je tako dobiti žar. Za držaš svrdla najbolje je da bude tvrdo drvo ili neki kamen mada ja lično koristim malu kašiku za kafu. Ako nemate to pri ruci školjka je sasvim ok kao i tvrdo drvo koje se mora podmazati da lakše klizi svrdlo u njemu. Iz iskustva je bolje imati neki veći kamen ali ne prevelik sa rupom u sredini jer ako je kamen mali teško će te držati ravnotežu i svrdlo na svom mestu. NAjbolja varijanta je da kašikicu bez drške pričvrstite u dršku noža lepkom kako sam video na netu kod nekoga. Nož vam tada služi kao dobar oslonac i lako se rukuje sa njim.
Ovo su neka moja iskustva sa Bow drill-om i uz pomoć ove tehnike sam uspeo i u zimskim uslovima da upalim vatru čak i kada je padala kiša a drvo bilo mokro. Drvo nikad nije apsloutno mokro ili vlažno na kiši jer dovoljno debeli delovi drveta ako su prirodno suvi u sredini na kiši i ostanu suvi ma koliko kiša padala. Jedino je problem ako baš stoje u vodi!
Ali u šumi recimo uvek birajte grane koje su suve i vise sa drveta!
Koja su vaša iskustva sa ovom tehnikom?

igorpl
Vojnik

Broj poruka : 1

Назад на врх Go down

Primitivne tehnike paljenja vatre Empty Re: Primitivne tehnike paljenja vatre

Порука by Sponsored content


Sponsored content


Назад на врх Go down

Назад на врх


 
Permissions in this forum:
Не можете одговорити на теме у овом форуму