ФОРУМ БУШКРАФТА И ПРЕЖИВЉАВАЊА
Препоручујемо вам да се пријавите, или региструјете (уколико већ нисте).

Join the forum, it's quick and easy

ФОРУМ БУШКРАФТА И ПРЕЖИВЉАВАЊА
Препоручујемо вам да се пријавите, или региструјете (уколико већ нисте).
ФОРУМ БУШКРАФТА И ПРЕЖИВЉАВАЊА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Apoteka za PRVU POMOĆ!!!

5 posters

Go down

Apoteka za PRVU POMOĆ!!! Empty Apoteka za PRVU POMOĆ!!!

Порука by grujicnikola Tue 27 Dec 2011 - 11:30

Tekst je preuzet sa AIRSOFT foruma, autor teksta je "товарищ Aнтибиотик"


Ovo je sastav moje torbe koju nosim na susrete, svaka stavka sa zvezdicom je nesto sto ne preporucujem licima bez obuke i nije im potrebna u opremi - sve ostalo je pozeljno.
Odmah da objasnim, radim vec 6 godina na Odeljenju za prijem i zbrinjavanje hitnih stanja tzv Urgentno odeljenje i vodja sam tima za hitnu hirurgiju i ortopediju sa traumatologijom, posto je to muski tim nama pripada i psihijatrija Imam sertifikate medjunarodne asocijacije za urgentnu medicinu za tzv advanced paramedic i wilderness advanced life support pri medjunarodnom crvenom krstu ciji sam i instruktor u prvoj pomoci.

Za bolove:
1. nimulid md
2. diklofenak ampula*
3. aspirin
4. fervex prasak - za povisenu temperaturu i prehladu

Za alergije:
1. defrinol ( i kod kijavice moze jer sprecava curenje nosa )
2. sinopen ampula*
3. lemod solu ampule u vise doza*
4. deksazon ampula*
5. fenergan krema za osipe, ujede insekta
6. hidrociklin antibiotik mast- sirokog spektra

Za dezinfekciju:
1. Oktanisept - on se koristi i za hirursku dezinfekciju ruku, i za ispiranje rana i za prvu pomoc - veoma univerzalan, bezbojan, ne prlja odecu.
2. alkohol gel za dezinfekciju sitnih uboda/ogrebotina a i za pranje ruku pre jela

Od rastvora/tecnosti:
1. boca NaCl 9% fizioloski rastvor sterilni za intrevensku infuziju*
2. boca 10% glukoze za i.v.* ali i da se popije ako zatreba
3. vizin kapi za ispiranje ociju i smanjenje iritacije...forumasi koju vare znaju na koje kapi mislim...sram vas bilo
4. tecni deterdzent - tehnika vadjenja krpelja...posebna prica

Od materijala:
1. kaliko zavoj svih velicina, najbolji su obrubljeni.
2. esmarhova poveska* - za zaustavljanje krvarenja i hemostazu kad dajem intravenski lek/infuziju
3. sistem za infuziju*
4. i.v. kanila tj trajna igla u 3 velicine
5. vata
6. sterilna gaza
7. nesterilna gaza
8. sterilne hirurske rukavice
9. spricevi od 2/5/10 i 20 ml naravno sterilni*
10. sterilne igle za s.c, i.m. i i.v. aplikaciju*...opciono za nositi jer ako nemate ampulirane lekove onda vam u sustini i ne trebaju
11. nepromocivi hanzaplast
12. kotur leukoplasta
13. skalper sterilni

Za snagu:
1. dextroza u prahu -(D-Glukoza ili grozdani secer) predstavlja vredan izvor brze energije. Svi drugi ugljeni hidrati se najpre moraju dovesti do oblika glukoze pre nego sto se u organizmu iskoriste za energetske svrhe. U ovu transformaciju se ulaze vreme i energija, te organizmu ostaje manji iznos za misicne potrebe. Ovo je razlog zasto je dekstroza najbolji oblik unosa prostih secera za sportiste koji imaju daleko vece energetske potrebe od prosecnih ljudi. Unos potrebne kolicine ove namirnice brzo popunjava energetske depoe, zaustavlja ubrzanu razgradnju misicnog tkiva nakon fizickih napora i pospesuje ugradnju proteina. Bolja varijanta od maltodextrina jer duze drzi nivo secera visim pa daje osecaj snage.
2. guarana
3. neskafa u kesici
4. cokolada za kuvanje i mars/snikers

mislim realno...najbolje je da omazete pasulj sa slaninom iz konzerve za snagu ali ovo je oprema za teren, u toku akcije ako osetite da vam je snaga na izmaku ili ste iscrpljeni imate vremena samo za ovo...ali ako ste pod napadom Komita...realno...necete imati vremena ni za snikers...cak cemo vam ga i oduzeti...i pasulj sa slaninom

Od posebne opreme:
1. lidokain hlorid ampule za lokalnu anesteziju*
2. djevrek od zavoja - za imobilizaciju otvorenih preloma nekog ekstremiteta
3. gips zavoj* - odlicna zamena za kramericu tj udlagu kod preloma - malo vode i razvije se cas posla, oblikuje gips i bezbolno tresportuje povredjeni sa gipsom u formi LONGETE a ne cirkularnog gipsa, bolje od stavljanje letvice ili grane
4. konac sa iglom za usivanje rana 3/0 velicina, sterilno*
5. sterilstrip za spajanje manjih rana za koje ne treba usivanje
6. airway set * za intubiranje osobe bez svesti, za prohodnost disajnog puta i da ne bi zagrizao/ugusio se sopstvenim jezikom, koristi se i kod vestackog disanja.


Stalno nesto dodajem, oduzimam, zavisi od toga da li idem na dan ili duze ali u sustini ovo je nesto osnovno bez cega ne idem.

Naravno obavezne su ili makaze sa zakrivljenim vrhom ili dobar visenamenski noz, licno nosim victorinox soldier (2010. one handed version)


Ako treba nesto da pojasnim, dodam - samo recite, bice zadovoljstvo jer samo podizanjem kolektivne spoznaje kako pomoci nekome i dobrom opremljenoscu - svako od nas na terenu ce biti mnogo sigurniji.


grujicnikola
grujicnikola
Admin

Broj poruka : 152

Назад на врх Go down

Apoteka za PRVU POMOĆ!!! Empty Re: Apoteka za PRVU POMOĆ!!!

Порука by grujicnikola Tue 27 Dec 2011 - 11:32

Ovo je, po meni, jedna od do sada najbolje opisanih apoteka za više ljudi i više dana boravaka u prirodi!!!
grujicnikola
grujicnikola
Admin

Broj poruka : 152

Назад на врх Go down

Apoteka za PRVU POMOĆ!!! Empty Re: Apoteka za PRVU POMOĆ!!!

Порука by gajda Tue 27 Dec 2011 - 19:54

Odličan spisak, samo ne bi bilo loše dodati i one "Steril strips 3M" o kojima si mi ranije pričao.
Ajde ako te ne mrzi napiši koju reč o njima kao i gde ih kupiti.

gajda
Admin

Broj poruka : 57
Godina : 40
Lokacija : Beograd

Назад на врх Go down

Apoteka za PRVU POMOĆ!!! Empty Re: Apoteka za PRVU POMOĆ!!!

Порука by jugins Sat 31 Dec 2011 - 21:16

"4. tecni deterdzent - tehnika vadjenja krpelja...posebna prica"

Posebna prica o odstranjivanju krpelja tehnikom tecnim deterdzentom bila bi i vise nego edukativna.
Da li bi bio rad da nam kazes nesto o tome?

jugins
Vojnik

Broj poruka : 6

Назад на врх Go down

Apoteka za PRVU POMOĆ!!! Empty Re: Apoteka za PRVU POMOĆ!!!

Порука by grujicnikola Sun 1 Jan 2012 - 2:13

Ovaj tekst sam prekopirao i pošto sam naveo autora nisam hteo ništa da menjam!

Kod vađenja krpeja treba izbegavati bilo koja hemiska sredstva, najbolje je ugvatiti ga nežno pincetom što bliže vratu i okretati kontra od kretanja skazajke na satu. U kompletu treba imati i deblje igle za špric, da ukoliko otkinete glavu iglu podvučete ispod i jednostavno je izvadite.
Onog trenutka kad krpelja namažete bilo kojim hemiskim sredstvom njemu otežavate da diše pošto se njihov proces disanja odvija preko kože, tako da postoji mogućnost da on povrati i time kontanimira ranu i tako prenese lajskom bolešću.
Znači najbolji je mehanički odstraniti krpelja!!!

grujicnikola
grujicnikola
Admin

Broj poruka : 152

Назад на врх Go down

Apoteka za PRVU POMOĆ!!! Empty Re: Apoteka za PRVU POMOĆ!!!

Порука by Branimir76 Sun 1 Jan 2012 - 3:56

Ja krpelja odstranjujem običnim šivaćim koncem. Obuhvati se telo krpelja odmah iznad kože, a zatim konac izmeđe palca i kažiprsta umotava ulevo. Kad se dovoljno stegne oko tela pored uvijanja polako se povlači i nagore. U principu ista stvar koju je prekopirao Nikola, s'tim što ja više volim konac jer se pincetom može pritisnuti stomak krpelja kad dolazi do vraćanja hrane.

Ima u prodaji i alata kojima se krpelj odstanjuje u vidu male plastične viljuške koja se zavuče ispod tela krpelja na koži i onda istom tehnikom uvijanja ulevo i povlačenja na gore krpelj bezbedno odstranjuje. Nisam oprobao, ali mi deluje vrlo lako za upotrebu.


Последњи изменио Branimir76 дана Sun 1 Jan 2012 - 3:56. измењено укупно 1 пута (Reason for editing : gram. greška)
Branimir76
Branimir76
Stariji vodnik prve klase

Broj poruka : 80
Godina : 47
Lokacija : Vladičin Han

Назад на врх Go down

Apoteka za PRVU POMOĆ!!! Empty Re: Apoteka za PRVU POMOĆ!!!

Порука by stefan.j Sun 1 Jan 2012 - 4:41

Pozdrav ljudima na forumu!
Svaka cast na znanju. Pola od ovog ne bih znao da primenim, u osnovnoj skoli sam ucio prvu pomoc, ali to je toliko malo. Mislim da fale samo makaze i pinceta. Imam jedno pitanje a to je: gde moze da se nabavi ova oprema posto u obicnim apotkama nemaju nista od specialne opreme?

stefan.j
Vodnik

Broj poruka : 27
Godina : 29
Lokacija : beograd

Назад на врх Go down

Apoteka za PRVU POMOĆ!!! Empty Re: Apoteka za PRVU POMOĆ!!!

Порука by grujicnikola Sun 1 Jan 2012 - 5:16

Dobrodošao na forum!!!

Sve ovo ugavnom možeš naći u bolje snabdevenim apotekama, dok neke sitnice mogu da ti nabave i poznanici koji rade u raznim zdravstvenim ustanovama!!!
grujicnikola
grujicnikola
Admin

Broj poruka : 152

Назад на врх Go down

Apoteka za PRVU POMOĆ!!! Empty Re: Apoteka za PRVU POMOĆ!!!

Порука by Branimir76 Sun 1 Jan 2012 - 6:01

Добродошао Стефане.
Ја сам пре неки дан у апотеци видео тај "алат", али ми је деловао лошег квалитета, па нисам желео да ризикујем. Ако ниси довољно упознат, потражи савет неког ко има искуства, па заједно потражите.
Branimir76
Branimir76
Stariji vodnik prve klase

Broj poruka : 80
Godina : 47
Lokacija : Vladičin Han

Назад на врх Go down

Apoteka za PRVU POMOĆ!!! Empty Re: Apoteka za PRVU POMOĆ!!!

Порука by stefan.j Sun 1 Jan 2012 - 7:59

Imam jos jedno pitanje koje me dugo muci. Znam da se za preciscavanje vode koristi kalijum-permanganat, ali ne znam u kojoj proporciji.

stefan.j
Vodnik

Broj poruka : 27
Godina : 29
Lokacija : beograd

Назад на врх Go down

Apoteka za PRVU POMOĆ!!! Empty Re: Apoteka za PRVU POMOĆ!!!

Порука by gajda Sun 1 Jan 2012 - 8:21

Za prečišćavanje vode ti je bolje ili da prokuvaš vodu ili da koristiš aktivni kiseonik, koji možeš koristiti i za dezinfekciju.

gajda
Admin

Broj poruka : 57
Godina : 40
Lokacija : Beograd

Назад на врх Go down

Apoteka za PRVU POMOĆ!!! Empty Re: Apoteka za PRVU POMOĆ!!!

Порука by jugins Sun 1 Jan 2012 - 10:06

Aktivni kiseonik za preciscavanje vode?
Objasni nam kako to da ucinimo?
Kako se dobija nascentni kiseonik?
Aparatura za dobijanje nascentnog kiseonika?
Aparatura za preciscavanje vode nascentnim kiseojnikom?

jugins
Vojnik

Broj poruka : 6

Назад на врх Go down

Apoteka za PRVU POMOĆ!!! Empty Re: Apoteka za PRVU POMOĆ!!!

Порука by gajda Sun 1 Jan 2012 - 10:10

Aktivni kiseonik koji se prodaje u apotekama u tecnom je stanju.
Služi za dezinfekciju rana, protiv gljivica i za dezinfekciju vode.
Dovoljan je 1 čep na 1l vode i ostaviti na pola sata.

gajda
Admin

Broj poruka : 57
Godina : 40
Lokacija : Beograd

Назад на врх Go down

Apoteka za PRVU POMOĆ!!! Empty Re: Apoteka za PRVU POMOĆ!!!

Порука by stefan.j Sun 8 Jan 2012 - 4:00

Kad se kaze aktivni kiseonik, da li se misli na vodonik peroksid ili nesto drugo?

stefan.j
Vodnik

Broj poruka : 27
Godina : 29
Lokacija : beograd

Назад на врх Go down

Apoteka za PRVU POMOĆ!!! Empty Re: Apoteka za PRVU POMOĆ!!!

Порука by stefan.j Sun 8 Jan 2012 - 6:18

Hvala na odgovoru, bio sam ne upucen.

stefan.j
Vodnik

Broj poruka : 27
Godina : 29
Lokacija : beograd

Назад на врх Go down

Apoteka za PRVU POMOĆ!!! Empty Re: Apoteka za PRVU POMOĆ!!!

Порука by Sponsored content


Sponsored content


Назад на врх Go down

Назад на врх

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете одговорити на теме у овом форуму