ФОРУМ БУШКРАФТА И ПРЕЖИВЉАВАЊА
Препоручујемо вам да се пријавите, или региструјете (уколико већ нисте).

Join the forum, it's quick and easy

ФОРУМ БУШКРАФТА И ПРЕЖИВЉАВАЊА
Препоручујемо вам да се пријавите, или региструјете (уколико већ нисте).
ФОРУМ БУШКРАФТА И ПРЕЖИВЉАВАЊА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža

+4
Bane
Srpski Vuk
Goranns
Druid
8 posters

Go down

Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža Empty Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža

Порука by Druid Tue 22 Jun 2010 - 0:29

Ja za oštrenje koristim Fallkniven DC4. Meni je to izvrsna stvar. Kasnije oštrinu održavam sa nekoliko stropova. Jedan je premazan pastom za poliranje auto-ventila, drugi je premazan Purolom i još dva stropa od čiste, pola cm debele, jake i zdrave kože za finalni "touch". To mi se pokazalao sasvim dovoljnim i kod nehrđajućih i kod ugljičnih oštrica te kod gotovo svih vrsta grindova i/ili bevela. Ugljične oštrice nakon održavanja lagano prebrišem kožom od slanine - em dobro čuva čelik (iako osobno nemam problema sa patinom na ugljičnim čelicima), em dobro miriši Cool
Druid
Druid
Vodnik

Broj poruka : 33
Lokacija : More

Назад на врх Go down

Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža Empty Re: Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža

Порука by Goranns Sat 26 Jun 2010 - 21:24

DC4 je imeni zapao za oko.Pitam se kako bi se pokazao za ostrenje seciva od 18-23 cm sa sekundarnim bevelom i kako bi se recimo pokazao LANSKY pri ostrenju tih duzina seciva. Question Question

Ja koristim Balistol ulje za moja seciva


Последњи изменио Zlatko дана Sun 27 Jun 2010 - 0:04. измењено укупно 1 пута (Reason for editing : Ukoliko zaboraviš nešto da napišeš, koristi opciju "Edit" u gornjem desnom uglu poruke.)

Goranns
Vojnik

Broj poruka : 12

Назад на врх Go down

Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža Empty Re: Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža

Порука by Druid Sat 26 Jun 2010 - 23:27

Balistol je izvrsna stvar. Lansky je isto dobar, ali treba se čovjek na njega naviknuti i naučiti raditi sa njim.
Meni se osobno najviše sviđa Spyderco set za oštrenje:
http://www.spyderco.com/catalog/details.php?product=77,
a da ni ne pričam o ovome - FENOMENALNA STVAR:
http://www.tormek.com/en/
Druid
Druid
Vodnik

Broj poruka : 33
Lokacija : More

Назад на врх Go down

Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža Empty Re: Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža

Порука by Srpski Vuk Thu 25 Nov 2010 - 7:09

Ja sam svoje noževe naoštrio na običnom masatu i mogu vam reći da lepo drže. Mislim da je DC3 idealan za fallkniven noževe a i za druge

Srpski Vuk
Major

Broj poruka : 249
Godina : 54

Назад на врх Go down

Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža Empty Re: Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža

Порука by Bane Sat 29 Jan 2011 - 19:14

Ja imam kamen za ostrenje srpova i kosova...i time ostrim sve svoje nozeve i macete. Finishiram ih starim vojnickim opasacem...
Ne volim karbon celik jer rdja. Deo mojih nozeva su radjeni po narudzbini i pravljeni su od feder-platna debljine 6mm...svi su od nerdjajuceg celika. Karbon rdja, a nije bolji od SS celika. Ne patim od firmi i slicno...vise volim rucno napravljen noz nego neko americko ili kinesko djubre po astronomskoj ceni!
Bane
Bane
Vojnik

Broj poruka : 19
Godina : 55
Lokacija : Makedonija

Назад на врх Go down

Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža Empty Re: Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža

Порука by Goranns Sat 29 Jan 2011 - 20:54

Pa feder platne su gibnjevi,a oni su izradjeni od ugljenicnog celika koji rdja

Goranns
Vojnik

Broj poruka : 12

Назад на врх Go down

Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža Empty Re: Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža

Порука by Bane Sun 30 Jan 2011 - 0:30

Ne...najcesce su od 4140 ili 5160, koji su stainless steel. To su hrom-molibden celici, a ne karbon!
Bane
Bane
Vojnik

Broj poruka : 19
Godina : 55
Lokacija : Makedonija

Назад на врх Go down

Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža Empty Re: Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža

Порука by Goranns Sun 30 Jan 2011 - 2:37

malo bolje se raspitaj,5160 nikad nije bio i nece biti stainless

Goranns
Vojnik

Broj poruka : 12

Назад на врх Go down

Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža Empty Re: Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža

Порука by Bane Sun 30 Jan 2011 - 3:08

Da, 5160 nije SS...to je hrom celik koji se ranije koristio za feder-platna.
Nisam se bas najbolje izrazio...hteo sam da kazem da su se ta dva celika koristila za feder-platna. Zadnjih godina se najcesce koristi 4140, koji je SS i koji ja koristim.
To je SS hrom-molibden celik i meni sasvim odgovara.
Bane
Bane
Vojnik

Broj poruka : 19
Godina : 55
Lokacija : Makedonija

Назад на врх Go down

Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža Empty Re: Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža

Порука by dobri covek Tue 14 Jun 2011 - 18:32

Ja koristim bruseve za ostrenje gradacije 150R - ima ih u svakoj radionici koja se bavi i izradom alata. Ostalo mi je nekoliko komada od pokojnog oca koji je ostrio udice.
Brus i secivo hladim vodom.
Mislim da je jedino pravilno rukovanje ispravno.
Vrsta celika i ta pitanja? Po meni, nevazno. Nemojte nozem otvarati konzerve, seci zicu i raditi stvari za koje noz nije namenjen, pa ce trajati ...
Imam desetak raznih seciva, ali cesto koristim jednu starinsku britvu, sa drskom od govedjeg roga. Kupio sam ga jednog petka na pijaci u Stipu u Makedoniji (to je za one koji ne znaju). Prodavac je imao dva zlatna zuba, tamnu kozu i prelepu kcerku. Danas vise ni takve nozeve ni takve kceri ne prave.
E pa noz me sluzi vec skoro trideset godina. Pa vi vidite.

dobri covek
Vojnik

Broj poruka : 15
Godina : 63
Lokacija : Krusevac

Назад на врх Go down

Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža Empty Re: Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža

Порука by gajda Sun 2 Oct 2011 - 4:19

Za odrzavanje ostrine noza ne morate odvajati ogrmne sume novca za skupe ostrace raznih proizvodjaca.
Sasvim je dovoljno nabaviti vodobrusni papir (vodenu smirglu) raznih granulacija od 320-2000 i jedan stari kais na koji se nanese malo paste za poliranje metala i sa tom kombinacijom mozete imati savrseno ostar noz.
Smirgla je dobra kako za konveksne ostrice tako i za ostale tipove ostrica, jedina je razlika je sto se za ostrenje konveksnih ostrica koristi meska podloga ispod smirgle a za ostale ostrice tvrdja podloga.

gajda
Admin

Broj poruka : 57
Godina : 40
Lokacija : Beograd

Назад на врх Go down

Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža Empty Re: Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža

Порука by celik Mon 3 Oct 2011 - 20:34

što se mekih podloga tiče, da se nadovežem na prethodno, idealna je miš podloga od kompjutera.

celik
Vojnik

Broj poruka : 8
Godina : 64
Lokacija : Odžaci, Srbija

Назад на врх Go down

Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža Empty Re: Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža

Порука by kengur32 Tue 4 Oct 2011 - 1:11

Vidim da se dosta spominje Falk DC4 brus.... odličan brus (i ja ga posjedujem duže vrjeme) ali premalen, pogotovo za duže oštrice. Koristim ga za dooštravanje na terenu, kao i Kershawov dijamantni brus....
Za rad doma koristim kamen sa uljem ili vodom (dobio ga na poklon tak da neznam marku), strop sa purolom, brus za kose i turpije za sjekire i mačete.
Kao zaštitiu za karbonce Balistol ulje ili octena patina, nikako ne kožicu od špeka jer je slana a sol "grize" karbonce!

kengur32
Vojnik

Broj poruka : 7

Назад на врх Go down

Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža Empty Re: Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža

Порука by celik Tue 4 Oct 2011 - 1:56

za karbonce vazelin.

celik
Vojnik

Broj poruka : 8
Godina : 64
Lokacija : Odžaci, Srbija

Назад на врх Go down

Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža Empty Re: Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža

Порука by Srpski Vuk Sun 9 Oct 2011 - 11:50

Dobio sam DC4 i mogu vam reći da sam naoštrio sve noževe u kući tako da me svi "#$% jer su se isekli najmanje dva puta u toku dana a pre toga kukali kako je sve tupo i ništa nemože da se iseče. ODLIČNA stvarčica!

Srpski Vuk
Major

Broj poruka : 249
Godina : 54

Назад на врх Go down

Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža Empty Re: Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža

Порука by Srpski Vuk Thu 13 Oct 2011 - 8:53

Evo i slike DC4 https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/5/pa126628.jpg/,https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/26/pa126629.jpg/,https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/703/pa126630.jpg/,
Žuti deo je dijamant a crni je keramika. Dijamant se koristi za velika oštećenja a keramika za mala oštećenja.

Srpski Vuk
Major

Broj poruka : 249
Godina : 54

Назад на врх Go down

Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža Empty Re: Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža

Порука by celik Fri 21 Oct 2011 - 8:03

gde se u srbiji može nabaviti brus DC4, i po kojoj ceni?

celik
Vojnik

Broj poruka : 8
Godina : 64
Lokacija : Odžaci, Srbija

Назад на врх Go down

Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža Empty Re: Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža

Порука by gajda Fri 21 Oct 2011 - 8:35

U Srbiji mu je cena jaka oko 25 evra.
Ja lično mislim da se za te pare može kupiti šmirgle o ho ho.
A što se tiče kompaknosti za upotrebu na terenu, trenutno pravim terenski oštrač od komada daske veličine 10x5x2,5 cm koja sa strana ima probušene rupe u kojima se skladište šmirgle različitih granulacija, a na većim površinama će imati zalepljene sa jedne strane gumu kao podlogu a sa druge kožu za poliranje.
Verovatno su mnogi već videli ovo na youtube-u.
Okačiću ovih dana slike sa dodatnim pojašnjenjem.

gajda
Admin

Broj poruka : 57
Godina : 40
Lokacija : Beograd

Назад на врх Go down

Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža Empty Re: Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža

Порука by Srpski Vuk Fri 21 Oct 2011 - 10:03

Nije loša stvarčica a mnogo je jeftinija od DC4.

Srpski Vuk
Major

Broj poruka : 249
Godina : 54

Назад на врх Go down

Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža Empty Re: Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža

Порука by Srpski Vuk Fri 2 Mar 2012 - 4:43

Naravno da je jeftinije, ajde stavi slike da vidimo tvoj ručni rad. Very Happy

Srpski Vuk
Major

Broj poruka : 249
Godina : 54

Назад на врх Go down

Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža Empty Re: Oštrenje i kasnije održavanje oštrine noža

Порука by Sponsored content


Sponsored content


Назад на врх Go down

Назад на врх

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете одговорити на теме у овом форуму