ФОРУМ БУШКРАФТА И ПРЕЖИВЉАВАЊА
Препоручујемо вам да се пријавите, или региструјете (уколико већ нисте).

Join the forum, it's quick and easy

ФОРУМ БУШКРАФТА И ПРЕЖИВЉАВАЊА
Препоручујемо вам да се пријавите, или региструјете (уколико већ нисте).
ФОРУМ БУШКРАФТА И ПРЕЖИВЉАВАЊА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Luk i strela

+11
stbora
Srpski Vuk
Kresoje
maximusdesmus
dobri covek
slava
Zo6
Zlatko
Bane
Cave Bear
Ishi
15 posters

Go down

Luk i strela Empty Luk i strela

Порука by Ishi Wed 24 Nov 2010 - 6:41

Kad smo kod primitivnog oružja za preživljavanje možemo da diskutujemo na temu luka i strele ako ima zainteresovanih...?
Ishi
Ishi
Vojnik

Broj poruka : 11
Godina : 42

Назад на врх Go down

Luk i strela Empty Re: Luk i strela

Порука by Cave Bear Fri 28 Jan 2011 - 3:04

evo ja sam pokušavao nešto
Luk i strela FILE0205

Cave Bear
Vojnik

Broj poruka : 3

Назад на врх Go down

Luk i strela Empty Re: Luk i strela

Порука by Bane Sat 29 Jan 2011 - 20:19

Ja imam compound, one-cam, luk od 65lb i samostrel od 150lb. Kupujem aluminiumske i fiberglas strele u prodavnici, a vrhove pravim sam jer su zabranjeni za uvoz i prodaju ovde. Vrhovi su sa 2 noza, single-bevel, znaci samo se jedna strana ostri. Za luk nekad koristim okidac, nekad ne...zavisi od situacije. Luk je sa obicnim pin nisanom, a samostrel je sa obicnim red-dot skopom.
Bane
Bane
Vojnik

Broj poruka : 19
Godina : 55
Lokacija : Makedonija

Назад на врх Go down

Luk i strela Empty Re: Luk i strela

Порука by Zlatko Sun 20 Feb 2011 - 1:04

Cave Bear ::evo ja sam pokušavao nešto
Luk i strela FILE0205
Izgleda odlično, svaka čast!
Ja nisam imao sa nekim, da kažem profesionalnijim lukovima, iskustva. Dok sam ove jednostavnije od svežih mladica često pravio, za zamke ili za gađanje uz ruke. Ali u svakom slučaju je jedno od dobrih rešenja za ulov hrane. Mada, kao i za sve ostalo, treba dosta da se vežba gađanje da bi bio precizan, i naravno zavisi od kvaliteta drveta od kojeg je izrađen luk.
Zlatko
Zlatko
Admin

Broj poruka : 44
Lokacija : Шабац

https://prezivljavanje.forumsr.com

Назад на врх Go down

Luk i strela Empty Re: Luk i strela

Порука by Cave Bear Sun 20 Feb 2011 - 6:33

hvala!
ovo je i bio luk od mladice kome je pukla drška(čvorić i nepažnja) pa sam ga preradio i može lepo da se puca,a verovatno bi moglo i nešto da se ulovi

Cave Bear
Vojnik

Broj poruka : 3

Назад на врх Go down

Luk i strela Empty Re: Luk i strela

Порука by Bane Wed 16 Mar 2011 - 9:40

Za ideje za lukove i samostrele, razgledaj patente na google patents. Ima fantasticnih izuma!
Bane
Bane
Vojnik

Broj poruka : 19
Godina : 55
Lokacija : Makedonija

Назад на врх Go down

Luk i strela Empty Re: Luk i strela

Порука by Cave Bear Sat 19 Mar 2011 - 6:23

hvala Very Happy

Cave Bear
Vojnik

Broj poruka : 3

Назад на врх Go down

Luk i strela Empty Re: Luk i strela

Порука by Zo6 Mon 2 May 2011 - 21:12

I meni je ovo veoma zanimljiva tema. S obzirom da smo iz razlicitih drzava vaze razliciti zakoni za luk i strelu. Bane je iz Makedonije, ima cak i samostrel. Mozda tamo moze da ga ima ali ovde, u Srbiji, ni pod tackom razno. Kad sam isao da trazim dozvolu za luk panduri su mi rekli "ali onaj sto lici na pusku - ne moze". Cak ne znaju da se to zove samostrel. Pod "Razno" sam pokrenuo temu "Zakoni vezani za prezivljavanje" i tu vam je srpski zakon oruzju. Nego da vam pokazem moj luk. Stari dobre "Black Bear" . ima mu samo 19 leta ali jos radi.
[img]Luk i strela Lukn [/img]

Zo6
Vodnik

Broj poruka : 29
Lokacija : tu negde, u blizini

Назад на врх Go down

Luk i strela Empty Re: Luk i strela

Порука by Bane Tue 3 May 2011 - 6:45

Kod nas u MKD mozes slobodno da kupis u prodavnici bilo kakvo vazdusno oruzje i lukove i samostrele samo sa licnom kartom. Posle toga moras u roku od 7 dana da ih prijavis u policiji da bi ti dali potvrdu o posedovanju. Inace lov bilo kakve divljaci je zabranjen i vazdusnim i strelicarskim oruzjem.
Bane
Bane
Vojnik

Broj poruka : 19
Godina : 55
Lokacija : Makedonija

Назад на врх Go down

Luk i strela Empty Re: Luk i strela

Порука by slava Fri 24 Jun 2011 - 23:28

Antropologija {nauka o coveku} kaze da je ljudsko bice agresivno ali prilicno slabo i plasljivo te da mrzi i izbegava blisku borbu onda je logicno sto je oruzje za distancu razvijao kroz ceo svoj postanak do danas.Luk i strela su veliki izum koji je uticao na nacin lova,ratove itd.Kroz istoriju ih je bilo raznih zavisno od dostupnog materijala stepena znanja,vrste taktike,na primer egipatski koji je medju prvima bio viseslojni {laminiran} i uz jeftine trscane strele,dvokolice i manerve to jest vezbe koje je njihova armija imala i u miru ovaj kompozitni luk je mnogo doprineo usponu egipatskog carstva.Zanimljivo je da Rimljani koji su bili na najvisem tehnoloskom nivou u to doba nisu masovno koristili luk osim kod pomocnih jedinica kohorti koje su ionako bile sastavljene od porimljenih naroda.Akcenat je dat oklopu i oruzju za blisku borbu uz stalnu vojnu sluzbu koja je trajala 25godina i ceste vezbe ovako obucena i organizovana vojska je bila skoro nepobediva u bliskoj borbi i na otvorenom gde bi mogli da sacuvaju poredak.Narod koji svoj uspon i slavu duguje luku i konju su sigurno Huni,kasnije su i drugi nomadski narodi stekli slavu po slicnom receptu Mongoli,tatari itd.ali hunski luk je jos u anticko doba stekao slavu medju ostalim narodima.Kod Gota i skandinavaca je ovaj luk podignut na nivo legende i to ne bez razloga.Huni mali krivonogi ljudi koji su glave muskoj deci stavljali u kalup tako da su svi imali specifican oblik lobanje i koji su pekli lice da im ne rastu dlake sa koznim stitom i sabljicom su u otvorenoj borbi peske bili nedostojan protivnik rimskom legionaru ili nekom vizigotu od 2m ali na konju i sa lukom i strelom situacija se drasticno menja.Hunski lukovi su pravljeni od pasjeg drena ili kako se jos zove sviba.To drvo kad se prelomi podseca na fiberglas po vlaknima ojacan rogom i tetivama ovaj asimetricni {donji krak je skracen} kompozitni luk {inace cesto uvijen kozom verovatno zbog ruzne oosobine pasjeg drena da mu lako pucaju vlakna a i da bi sve drzalo na okupu kao pomoc lepku od koze} je izbacivao laku strelu velikom brzinom i snagom te je probijao stitove i oklope u vecini slucajeva.Taktika je bila da se konjima pridju na 10-20metara od protivnika i odapnu strelu pomocu kostanog ili metalnog prstena koji se nosio na palcu i imao neku vrstu zuba kojim se natezala tetiva ovi nomadski narodi su koristili palac i kaziprst a ne tri srednja prsta kao na primer welski strelci.Oslonjen nogama na uzengije na konju koji je naucen da kasa {kasanje je vrsta konjskog hoda koju mora konj nauciti kao zdrebe jer mu nije prirodan nacin kretanja i ovo je ratna vestina gde se konj mnogo mirnije krece nego u galopu tako da je lakse nisaniti i pogoditi} ovu taktiku su Huni primenjivali u talasima prilazili odapinjali strele sa bliskog odstojanja a opet van dometa vecine pesackog oruzja i brzo se izmicali na bezbednu daljinu.Normalno je da su jahanje i upotreba luka vestine koje su vezbane od malih nogu,samo tako se mogao izvuci maksimum iz ovih obucenih konja i ovog strasnog luka.Cesto se postavlja pitanje koji je luk jaci engleski ili bolje reci welski longbow ili neki od kompozitnih lukova nomadskih naroda.To je prilicno tesko porediti jer su taktike upotrebe dosta razlicite.Dugi luk je koristio strelu koja je bila i 2,5 puta teza od na primer turske i ljudi koji su ga koristili su od deteta vezbali na njemu kako bi rasli i jacali tako bi se preslo na jaci i veci luk po skeletima strelaca iz tog doba vidi se kostana deformacija gde je desna ruka zajedno sa ramenom bila masivnija od leve koja je dosla sa godinama vezbe.Ovi lukovi su imali snagu natega i preko 200 funti i za danasnje prilike to je nedostizno ogromnoj vecini ljudi isto je bilo i tada oni koji nisu strelicari i nisu vezbali od deteta {u Engleskoj je zakonom bilo naredjeno da subotom svi moraju da vezbaju sa lukom} nisu ga mogli koristiti.Taktika upotrebe je bila da strelci ispale plotun {volej} strela na rastojanje od par stotina metara 200-300 i da razrede ili zaustave protivnika.Teske strele su probijale vecinu oklopa {na 50 metara i manje skoro sigurno} i dugo vremena su davali englezima prednost.Danas na You tube ima pokusaja da se prikaze kako longbow probija ili ne probija oklop ima kritika na njegov dizajn i perfomanse u stilu to su jeftini lukovi od tisovine ili bresta koje je iz jednog trupca lako dosta napravitiSa ovim se ne slazem jer ponavljam nema vise ni tih lukova ni tih ljudi.Postoji pisana hronika da je strela odapeta iz welskog dugog luka od bresta sa daljine od 190 metara probila hrastova vrata na zamku debljine 12cm.Ko god je pokusao da zakuca ekser u suvu hrastovinu shvata kakvu je energiju nosila ova strela i kakav je luk a pogotovo covek morao da bude da bi izveo ovaj podvig.Edvard I je uveo u sastav vojske velške strelce,postojala je obaveza svih muškaraca od 12 do 65 da bar jednom nedeljno vežbaju gadjanje lukom.Svaki stanovnik sa godišnjim prihodom vecim od 2 funte morao je posedovati dugi luk.Kraljevski strelci bili su elita nad elitom tog vremena ,prosek ispanjenih strela nije smeo biti ispod dvanaest u minutu .Bio bi ismevan svako ko nemože da pogodi siluetu coveka na 250 jardi ili ti 235m.Lukovi nadeni na sada vec cuvenom potopljenom brodu Mary Rose imali su raspon od 80 do 180 funti.Sve u svemu nista nije za potcenjivanje.Danas na vec pomenutom You tube ima snimaka plemenskih sukoba po Africi,na primer u Keniji gde se vide crnci {zulu i ne znam ko su drugi} sa obe strane kako koriste lukove modernizovane tako da na krajevima imaju celicne federe ovde luk drveni ili od metala {aluminijum i sl.} sluzi samo kao ram a tetiva preko federa daje energiju za izbacaj strele ni malo bezopasna budzevina.Isto se i na prackama mogu koristiti federi {slicni onim od stone lampe} jako efikasno zavisno od konstrukcije i tipa projektila.Ja sam pravio pracke na jednu rucku {ne volim raklje} za koju je bio vezan feder a na drugom kraju federa mala alka za kljuceve.Projektili su bili ekseri koje bi prvo skratio {uglavnom ako je debeo ekser onda ima i duzinu koja je nepotrebna}vrh bi iskovao da ga spljostim i da mogu na tocilu napraviti zub slican udici gde se ekser i kaci za alku od kljuceva.Tamo gde je glava eksera navuce se od jutanog dzaka parce te se ispara osnova po duzini da se dobiju froncle u vidu suknjice koje glume stabilizator i ucvrste istim tim parcetom konca {teze je objasniti nego napraviti}.Znaci vrh eksera je spljosten i zaostren sa prosirenjem sa donje srane u vidu zuba kao kod udice kojim se kaci za alku od kljuceva,ekser se drzi za kapu koja pomaze da ne iskliza nategne se feder {kod mene je bio feder u federu} i otpusti.Ovakvi projektili se mogu vaditi iz drveta sa kljestima na drugi nacin ide malo teze.Posto je ovo kako pise prvi srpski forum prezivljavanja sto mi je milo end drago hteo sam nesto da napisem na temu primitivno oruzje te ispade roman.Svi ljudi sve znaju ocu da kazem da su ovo opste poznate stvari ali eto zaludan pop i goveda krsti.P.s jedan savet onima koji probaju da naprave luk ne bitno od kojeg drveta.Pre susenja drvo treba raskalati na pola da bi se oslobodilo unutrasnjih tenzija namazati krajeve tovartnom masti i ostaviti u hladovini da se susi ovako mnogo manje puca.

slava
Vojnik

Broj poruka : 2

Назад на врх Go down

Luk i strela Empty Re: Luk i strela

Порука by dobri covek Wed 29 Jun 2011 - 7:37

Napravio sam jedan jasenov luk, pre mnogo, mnogo godina. Da bi sve bilo kako treba, postovao sam neka pravila, koja sam nasao po raznim knjigama.
Na primer, jasen kao drvo su cesto koristili slovenska plemena, u prapostojbini, oko Pripjata i po mocvarama.
Susio sam ga celu godinu (od avgusta jedne do jula sledece godine), na mestu koje je promajno, a ni u kojim uslovima ne dopire sunce. Motka je bila oljustena, visila je, opterecena na donjem kraju tegom od 10 kg. Trebalo je da se susi jos jednu godinu, ali sam ja bio nestrpljiv. Dalje je sve bilo po vec poznatom. Da bih dobio krivinu, morao sam drvo da "kuvam" i vrelo savijam na zeljeni oblik, sto sam uradio i upotrebio odgovarajuca sredstva. U kalupu sam susio oko 15 dana, a zatim sam pristupio stavljanju tetive (svileni konac, upleten kao pletenica, u sredini ojacan). Strele sam napravio od izdanaka divlje ruze, vrhove od gvozdenih otpadaka koje sam prekovao na zeljeni oblik, pera su bila, naravno, od guske. Rezultat - dobio sam luk koji sa 15 godina nisam mogao da potpuno zategnem, koji je mogao strelu da izbaci do oko 130 - 150m, a na daljini od 45-50 m je probijao sirovu jelovu dasku debljine 2,5cm, sto se smatra dovoljnom probojnoscu za ubijanje divljaci.
Naravno, posto su videli rezultat, moj deda i stric su mi luk i strelu oduzeli.
(do kraja leta sam imao i modre podlaktice, da ne zaboravim da kazem, a uspeo sam i da ulovim dva fazana - na zgrazavanje dede lovca.). Sada na zalost, nemam uslova da to uradim.
Jedno od pravila je da se drvo za luk susi oljusteno od kore i pokorice, a duzina susenja je oko godina dana za centimetar poluprecnika drveta.
Ja sam koristio jasenovo drvo, jer ga u okolini Vrnj.Banje i na Gocu ima koliko hoces, ali se sa istim rezultatima, ako ne i boljim, moze upotrebiti brest, grab i slicno, vazno je zilavo drvo. O brezi i topoli, jeli i slicnom, iako se lepo obradjuje i lepo izgleda, ni ne pomisljajte.
Imate lep sajt o strelicarstvu na forumu paleoplanet, pa probajte. Sretno,

dobri covek
Vojnik

Broj poruka : 15
Godina : 63
Lokacija : Krusevac

Назад на врх Go down

Luk i strela Empty Re: Luk i strela

Порука by maximusdesmus Sun 2 Oct 2011 - 9:20

Jasen je dobar,desetine!! finih lukova sam izradio od suvog jasena,mi nemamo mnogo tise kao englezi i istina je da su nasi preci koristili jasen u izradi lukova,e pa ovako svim pocetnicima bih savetovao da naprave prvi luk od jasena,a zasto? zato sto je jasen relativno mek,lagan za obradu ,ne zaguljuje se tako lako,lak je za razliku od hrasta itd,a i dosta elastican ako se struna skida kad se ne koristi,ali sustina svega su strele,njima treba posvetiti najvise paznje!!! pera mora da su sinhrona i sa istog krila,strela prava i ne mnogo tvrda,a vrh je pojedinacan izbor mada za lov svega manjeg od divlje svinje sasvim je dovoljan manji metalni vrh ili pak za zeca i pticurine u vatri ojacan drveni.
Pisao bih sada jos puno na ovu temu al nemam vremena imam keca iz sociologije pa moram sutra da dobijem najmanje 5 xd
Pozdrav lol!
maximusdesmus
maximusdesmus
Vojnik

Broj poruka : 5
Godina : 30
Lokacija : IVANJICA

http://www.zekopeko.smfnew.com/index.php?board=16.0

Назад на врх Go down

Luk i strela Empty Re: Luk i strela

Порука by Kresoje Mon 3 Oct 2011 - 11:51

SOCIOLOGIJA???
Kresoje
Kresoje
Stariji vodnik

Broj poruka : 66
Lokacija : preko bare

Назад на врх Go down

Luk i strela Empty Re: Luk i strela

Порука by Ishi Tue 4 Oct 2011 - 5:28

Često pravim lukove od jasena, možda je i najzahvalnije naše drvo za rad. Trpi sve, ogromne funtaže, duge natege, ne uzima veliki set...skoro pa idealan.
Evo jednog ...Luk i strela 61346819
Luk i strela 94310183
Luk i strela Brejs
Luk i strela Full2l
Ishi
Ishi
Vojnik

Broj poruka : 11
Godina : 42

Назад на врх Go down

Luk i strela Empty Re: Luk i strela

Порука by Srpski Vuk Fri 14 Oct 2011 - 9:18

Lepo nema šta, meni se svidja ovo što si napravio.

Srpski Vuk
Major

Broj poruka : 249
Godina : 54

Назад на врх Go down

Luk i strela Empty Re: Luk i strela

Порука by stbora Fri 14 Oct 2011 - 21:47

Ishi od kog drveta si napravio ovaj luk? Inace dobro izgleda.
stbora
stbora
Vojnik

Broj poruka : 3

Назад на врх Go down

Luk i strela Empty Re: Luk i strela

Порука by grujicnikola Sat 15 Oct 2011 - 10:32

Ishi mogao bi da se pojaviš na nekom od sledećih okupljanja i održiš neko malo predavanje i praksu za brzo i priručno pravjjenje lukova i strela!!!
grujicnikola
grujicnikola
Admin

Broj poruka : 152

Назад на врх Go down

Luk i strela Empty Re: Luk i strela

Порука by deratizator Thu 10 Nov 2011 - 9:36

Pozdrav svima!
Mene zanima tehnika ispaljivanja strela sa tri prsta. Moja tehnika od detinjstva bila je palac i kažiprst kojim napinjem tetivu strelom. Nekada sam pravio luk od jasena ali sirovog (što ne valja) ali pravio sam ga u svojoj visini 186 cm i kao takav je imao veliki domet i jako jako teško je mogao da se napne. Inače prvu ideju za primitivni kompozitni luk dobio sam iz filma "Predator" Laughing kad Švarceneger pravi luk kojim ispaljuje granate na onog vanzemaljca
deratizator
deratizator
Vojnik

Broj poruka : 20
Lokacija : Niš

Назад на врх Go down

Luk i strela Empty Re: Luk i strela

Порука by Ishi Fri 11 Nov 2011 - 0:39

Ja se izvinjavam na ovolikom kašnjenju odgovora, nisam često na forumu. Nikola, da budem iskren, nisam bio u toku da se dešavaju okupljanja. Verovatno mi je to promaklo (kao i dosta drugih stvari). Što se tiče lukova na terenu- nije neka nauka velika napraviti neku survival varijantu kratkog veka. Možda bih i mogao da malo pripomognem, rad sam.
Što se tiče mediteranskog hvata on je meni najbolji. Evo slike ako je potrebna pomoć te vrste.
Luk i strela Unledzbk
Ishi
Ishi
Vojnik

Broj poruka : 11
Godina : 42

Назад на врх Go down

Luk i strela Empty Re: Luk i strela

Порука by grujicnikola Thu 26 Jan 2012 - 3:18

Zanima me ima li neko iskustva sa izborom drveta za izradu luka u ovim hladnim zimskim danima, mislim na luk za neku survival situaciju ili neki koji će potrajati jednu sezonu.
grujicnikola
grujicnikola
Admin

Broj poruka : 152

Назад на врх Go down

Luk i strela Empty Re: Luk i strela

Порука by kazak Sat 8 Feb 2014 - 9:18

grujicnikola ::Zanima me ima li neko iskustva sa izborom drveta za izradu luka u ovim hladnim zimskim danima, mislim na luk za neku survival situaciju ili neki koji će potrajati jednu sezonu.



nov sam na ovom forumu ali ću pokusat da ti dam odgovor
lukovi koji su do sada opisani u ovom forumu uglavnom nisu za slučaj preživljavanja. to su sve lukovi ili kupljeni, ili za čije pravljenje vam treba godina-dvije. u slučaju potrebe za preživljavanjem vi nećete imati mogućnost sušenja po nekoliko godina, ali valja iskoristiti ono što ima u prirodi (lijeska, drijen, bagrem, jasen, grab, vrba, kleka, breza i td) to su sve kvalitetna drva za izradu luka. ako bi imali sreće možete potražit prirodno osuseno drvo, ali može i sirovo. po meni najbolji, najbrži i najjednostavniji način izrade luka je naći drvo prečnika oko 5cm zavisno od vaše snage i dužine oko 1,5m onda ga tanjiti od sredine ka krajevima tako da na sredini ostane oko 15-20cm zadebljanja za ruku na koji se pravi i zarez za strijelu. najbolje rezultate ja lično sam dobijao od ljeskovog drveta. strijele treba radit od vrbe ili lijeske može i drijen jer je najlkše naći prirodno pravu strijelu ali može i bilo koje drvo.
to je to od prilike  Very Happy 
 ali mnogo je lakše mada ovdje to nije tema kupiti u apotekarskoj radnj kateter ali od gume (kaučuka) ne silikonski četri komada najdebljih i od nih praviti praćku sa metalnim kug lagerima ima da bušite vrata od juga kao od šale može da ubije zeca lakše je za nošenje (stane u džep) i lakše za manervisanje kroz guste grane Laughing 

tek sad viđoh koliko sam ispisao hahahaha pirat 
kazak
kazak
Vojnik

Broj poruka : 4
Godina : 38
Lokacija : crna gora

Назад на врх Go down

Luk i strela Empty Re: Luk i strela

Порука by CrossBowMan Fri 18 Apr 2014 - 0:25

Hahah kao Wikipedia,ja sam isto novi na forumu,eto nisam zano da ima te gume da se kupi u apotekarskoj radnji,to ću da probam uskoro video sam na snimcima da ubija zečeve,lisice i te omanje životinje,buši ih kao...Ja sam sad počeo da pravim SAMOSTREL meni je mnogo bolji od luka,ali i od praćke,jak je,precizan, ali moraš da se približiš malo više nego sa Lukom običnim.Sve mi je odrađeno,samo još da isečem ono za okidač (TRIGGER) taj ću da pravim.Najviše što preferiram od te tri stvari su sve tri AHAHAHA Very Happy Very Happy  Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Prvo da odradim samostrel,pa ću kupiti tu gumu za praćku,ja sam pre praćku pravio od nove gume za bicikli,i veoma je dobro radilo.I poslednje ću da napravim običan LUK. Smile Pozdrav
CrossBowMan
CrossBowMan
Vojnik

Broj poruka : 4
Godina : 34
Lokacija : SM

Назад на врх Go down

Luk i strela Empty Re: Luk i strela

Порука by kazak Sat 19 Apr 2014 - 2:51

naravno da ima samo traži gumeni, a ne silikonski kateter veličina 24 može i malo tanji ovdje to nije tema pa necemo vise o tome, ali ima posebna tema o pracki pa moze tamo. Very Happy 
što se tice samostrela u pravu si u jednom Smile  Smile  Very Happy  Smile 
za pocetnika je laksi za koristenje. da je bolji bas i ne znam Wink  ali je laksi za nisanjenje samo sto necemo nositi oruzje svaki put kad odemo u prirodu tako da za slucaj prezivljavanja mislim da ne vredi, mada mozda moze da se improvizuje Shocked 
u slucaju prezivljavanja valja napraviti primitivno oruzje od onoga sto imamo u prirodi cheers 
tako da je luk bolja opcija jer manje vremena treba pirat  
pirat
iskreno moje misljenje je da nam ne treba nista od toga svaka nasa planina je naseljena, a ljudi gostoljubivi.
ja sam imao problem da prilikom planinarenja spavam u satoru ne daju ljudi kazu "neces tu vala nego idemo kuci" hahahaha  
mada zanimanje ti je mnogo lijepo obavijesti sta si napravio i od cega bas me interesuja pozzz bounce 
kazak
kazak
Vojnik

Broj poruka : 4
Godina : 38
Lokacija : crna gora

Назад на врх Go down

Luk i strela Empty Re: Luk i strela

Порука by CrossBowMan Tue 22 Apr 2014 - 4:29

Pa daobro za samostrel,ne bih ni ja to pravio u divljini,možda ništa od toga. Smile Pre bih uzeo koplje neko Very Happy
CrossBowMan
CrossBowMan
Vojnik

Broj poruka : 4
Godina : 34
Lokacija : SM

Назад на врх Go down

Luk i strela Empty Re: Luk i strela

Порука by Sponsored content


Sponsored content


Назад на врх Go down

Назад на врх


 
Permissions in this forum:
Не можете одговорити на теме у овом форуму