ФОРУМ БУШКРАФТА И ПРЕЖИВЉАВАЊА
Препоручујемо вам да се пријавите, или региструјете (уколико већ нисте).

Join the forum, it's quick and easy

ФОРУМ БУШКРАФТА И ПРЕЖИВЉАВАЊА
Препоручујемо вам да се пријавите, или региструјете (уколико већ нисте).
ФОРУМ БУШКРАФТА И ПРЕЖИВЉАВАЊА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Štavljenje kože

2 posters

Go down

Štavljenje kože Empty Štavljenje kože

Порука by gajda Tue 4 Oct 2011 - 19:12

Interesuje me da li neko ima iskustva sa primitivnim načinima štavljenja kože.
Ne zanimaju me neke hemikalije, već kako da uz pomoć lako dostupnih materijala uspešno sačuvamo kožu koju možemo dalje koristiti za izradu odevnih predmeta, torbi, futrola...

gajda
Admin

Broj poruka : 57
Godina : 40
Lokacija : Beograd

Назад на врх Go down

Štavljenje kože Empty Re: Štavljenje kože

Порука by grujicnikola Tue 4 Oct 2011 - 21:11

Joj, i mene to zanima puno, ćak sam se pre dva dana raspitivao ko ove u kraju radi štavljenje da odem kod njega da mi pokaže ili objasni, ima neko i jednom selu jedno 15km od mene, ali nikako da uhvatim vreme da odem!

Tema je super, nadam se da će neko znati da objasni!
Ja jedino što znam to je da se koža mora osloboditi masnoća i mišićnog tkiva, to je ono struganje viška do same kože, jer masnoća i mišično tkivo prvo počnu da trule.
Posle ovoga neznam tačno šta dalje, ali pretpostavljam da se koža razapine i soli i tako razapeta suši, so nedozboljava muvama da je napadnu i zagade.
Moj pradeda je sam štavio kožu od jaganjaca, ali ja sam bio mali da bi me to zanimalo.
grujicnikola
grujicnikola
Admin

Broj poruka : 152

Назад на врх Go down

Štavljenje kože Empty Re: Štavljenje kože

Порука by gajda Tue 4 Oct 2011 - 21:20

Moji su u selu takođe razapinjali kožu jaganjaca, zatim je solili i utrljavali kukuruzno brašno.
Ova metoda im je dobro služila, s tim da su oni kožu koristili za podne prostirke.
E sad, pitanje da li se tako uštovljena koža može koristiti za ostale namene koje sam naveo.

gajda
Admin

Broj poruka : 57
Godina : 40
Lokacija : Beograd

Назад на врх Go down

Štavljenje kože Empty Re: Štavljenje kože

Порука by Sponsored content


Sponsored content


Назад на врх Go down

Назад на врх


 
Permissions in this forum:
Не можете одговорити на теме у овом форуму